فیلتر هپا

فیلتر هپا

 فیلتر هپا وسیله ای است که برای تصفیه هوا در دستگاه های مختلف استفاده می شود که این عمل با جذب کثیفی از آجیل ها و ذرات معلق انجام می شود که پس از گرفتن آ روان کننده از هوا هوا به اشکال مختلف از شبکه های فیلتر عبور می کند.  فیلترهای هپا را در اندازه های مختلف و اندازه های سفارشی تولید می کنند

مزیت فیلتر هپا چیست ؟

فیلتر هپا به وسیله ی الیاف های فایبر گلاس به شکل حصیری یا به شکل تصادفی که به هم فشرده می شود ساخته شده است.قطر این الیاف ها به ۵/۰ تا۲ میکرون می رسد که نقش مهمی در جذب ذرات دارند.

مزایا فیلتر هپا

عواملی که در جذب ذرات معلق در فیلتر نقش دارند عبارتند از:

عواملی که در جذب ذرات معلق در فیلتر نقش دارند عبارتند از:

  • قطر الیاف در فیلتر
  • ضخامت فیلتر
  • سرعت جریان هوا در سطح فیلتر

توجه: زمانی که فیلتر هپا در دستگاهی قرار می گیرد باید از دستگاه فاصله داشته باشد زیرا در غیر این صورت سطح تماس بسیار کوچک خواهد بود و در نتیجه ذرات کثیفی در منافذ فیلتر قرار می گیرد و از میزان هوای فیلتر شده کاسته می شود. فیلتر خراب می شود.

عملکرد فیلتر کبدی که نتیجه الیاف فیلتر است، ذرات شناور در داخل جریان هوا در عبور از لایه های میانی فیلتر به دام می افتند و هوا بر خلاف جریان اصلی فیلتر از طریق شبکه های فیلتر عبور می کند. به صورت الک کردن یا الک کردن، انجام نشده است. فیلتر هپا ذرات خود دمنده را در لایه ها حفظ می کند و دیر مسدود می شود و این ذرات باقی مانده مانع از عبور هوای پاک نمی شوند.

روش های جذب توسط فیلترهای هپا
مشخصه ای که در ساخت فیلتر هپا به کار می رود جذب کمترین مقدار هوا می باشد که با طراحی سه روش انجام می شود که عبارتند از.

انسداد: زمانی که ذرات بزرگتر از نانومتر از میان لایه های گیر متصل شده عبور می کنند و به فیلتر می چسبند، اما هوا به طریق دیگری از فیلتر عبور می کند. گیر افتادن ذرات به دلیل چگالی به گونه ای است که ذرات بزرگتر از میکرون به دلیل بافت ریز فیلتر الیاف در داخل فیلتر محبوس می شوند و هوای منحنی از شبکه های فیلتر باز عبور می کند.

انتشار و پراکندگی: ذرات ریز در سطح میکرون به دلیل حرکت پراکنده خود با مولکول های گاز در فضای اطراف برخورد می کنند و این عمل باعث کاهش سرعت فیلتر هپا می شود و این تاخیر باعث توقف یا به دام افتادن ذرات و حتی نشت ذرات می شود. از فیلتر

فیلتر هپا قابلیت حذف بوی بد و گازهای شیمیایی را ندارد!
گازهای شیمیایی موجود در فیلتر هوای هپاچون ساختار مولکولی دارند که به مولکول اجازه می دهد به راحتی از منافذ فیلتر هپا عبور کند، به همین دلیل است که اکثر دستگاه های مجهز به فیلتر هپا دارای فیلتر کربن فعال هستند، مانند فیلتر مورد استفاده. در جاروبرقی

برای اینکه فیلتری HEPA نامیده شود، باید ذرات کوچکتر از ۳ میکرون و ۱۰ درصد روان کننده هوا را جذب کند.

فیلتر هپا از نظر تمیز کردن دو نوع است:
فیلتر قابل شستشو – از قرار دادن این نوع فیلتر در جاروبرقی خودداری کنید.
فیلتر افزایش HEPA غیر قابل شستشو که قابلیت تکان دادن یا باد شدن روی فیلتر افزایش HEPA را دارد، عمر مفید فیلتر هپا را افزایش می دهد.
هنگام خرید HEPA به این نکته توجه کنید!

کاربرد اصلی فیلتر هپا چیست؟

برای دستیابی به پاکیزگی عمیق باید از فیلتر HEPA صحیح استفاده کنیم، بنابراین برای اصلاح تحریکات ناشی از جرقه زن، از فیلترهایی با کارایی کمتر فقط برای تمیز کردن فضای اتاق استفاده کنیم که اتاق روی سقف و روی زمین یا حتی در طرفین قرار می گیرد. اتاق را برای تمیز کردن و تهویه بهتر هوای اتاق.

انواع فیلترهای هپاتیت در بیمارستان ها استفاده از این نوع فیلتر در اتاق عمل اهمیت ویژه ای دارد زیرا فیلتر از ورود هوای بیرون به داخل اتاق جلوگیری می کند و فشار اتاق را مثبت و ثابت نگه می دارد و همچنین از ورود میکروب ها به فضای اتاق عمل جلوگیری می کند. ، زیرا در بیمارستان، پیشگیری از بیماری های عفونی و قارچ ها از میکروب بسیار مهم است. فیلترها در بیمارستان ها باید مطمئن شوند که فشار مثبت در اتاق و زمان ها برای تغییر هوای اتاق و اطمینان از اینکه هوای ورودی به سقف و خروجی از کف قابل توجه و کنترل است، حفظ شود.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه